Усі дороги ведуть до Риму

Рим називають вічним містом, який пройшов рубіж в 2,7 тисяч років, але залишився таким ж прекрасним і унікальним. Столиця Італії запропонує гостям стільки цікавих місць і пам’яток, що оглянути їх всі не вийде і за тиждень.

  Знаєте про вираз «Всі дороги ведуть до Риму…»? В античні часи, найбільший захват викликали римські дороги, будівництво яких почалося в 312 році під час правління імператора Костянтина, який заснував нову столицю імперії – Новий Рим. Дороги будувались за всіма правилами інженерного мистецтва. Для їх прокладення обиралися найбільш короткі відстані, незважаючи на різні перешкоди. Згодом в Римській імперії була побудована мережа доріг, що покривала Піренейський, Апеннінський, Балканський півострови, Малу Азію, Близький Схід, Британію та Францію, Африканське узбережжя Середземного моря. У пік розквіту Імперії мережа доріг сягала близько 80 000 км. В центрі цієї мережі доріг знаходився Рим. Саме з цієї обставини в античному світі з’явилось прислів’я: «Всі дороги ведуть до Риму».

   Моя ж дорога до Риму була із Парижу. Із осіннього Парижу прилетіли з колегами бюджетним лоукостером Ryanair. Столиця Італії зустріла 25 градусною спекою, височенними кипарисами та візночеленими кущами олеандри.

  Рим – це справжня Мекка для любителів історії та архітектури. Жодна інша столиця не може похвалитися такою кількістю пам’яток на один квадратний кілометр своєї території. «Всі дороги ведуть в Рим» – це відомий вислів чудово ілюструє велич і значимість цього міста. Загалом, Рим варто назвати музеєм просто неба. Тому що кількість місць, які необхідно відвідати, щоб сказати: «Я бачив Рим», важко перелічити, краще розділити їх на декілька маршрутів.

  У Римі зійшлися минуле, сьогодення і майбутнє. Капитолийскими пагорб (Campidoglio), Колізей (Colosseo), Пьяцца Навона (Piazza Navona), Пантеон (Pantheon), Фонтан Треві (Fontana di Trevi) і багато інших пам’яток історії цілком гармонійно співіснують і є сусідами з оживленими вулицями, де розкинулися сучасні бізнес-центри і ресторани. Гуляючи по римським вуличкам, можна собі уявити, як давним-давно тут же прогулювалися Цезар, Мікеланджело, Карл Великий і інші значущі для світової історії особистості. Насолоджуватись розкішними предметами архітектури, займатись шопінгом в самих магазинах найвідоміших модельєрів світу або ж відпочивати в тіні в затишному кафе за чашкою відмінно звареного еспресо. Все це і багато іншого пропонує всім і кожному столиця Італії. І цією пропозицією можна не скористатися!

  Фото-прогулянку «вічним містом» ми почали з відвідин символа імператорської могутності Стародявнього Риму – Колізею (Colosseum). Це одна з відомих пам’яток не тільки італійської столиці, а й усієї Європи. Чого тільки не бачив цей амфітеатр: і бої гладіаторів, і полювання на хижих звірів, і морські битви, для проведення яких вся арена заливалася водою. При своїх грандіозних розмірах амфітеатр вміщав в себе 87 000 глядачів. Торкаючись до старого мармуру, з якого зроблені його стіни, можна відчути подих багатовікової історії. На жаль, до нинішніх часів вціліла тільки північна частина його зовнішньої стіни. Незважаючи на це, руїни амфітеатру приваблюють безліч туристів з усього світу.

  Нам з колегами вдалось відвідати Колізей безкоштовно. Ми приїхали 4 жовтня у Всесвітній день миру, який вважається в Італії святом. Тому щороку в цей день, а також у Всесвітній день музеїв – 18 травня, туристи мають нагоду безкоштовно відвідувати відомі пам’ятки Італії. Тому

  Поруч з Колізеєм, знаходиться ще одна видатна пам’ятка архітектури – Тріумфальна арка Костянтина. Вона побудована в 315 році і присвячена перемозі Костянтина над Максенцієм в битві біля Мульвієвого в 312 році. 8 коринфських колон виконані з нумідійського жовтого мармуру. Підстави колон прикрашають рельєфи із зображенням Вікторії, римських солдатів і полонених варварів. При Костянтині також був створений рельєфний фриз, що ілюструє похід Костянтина проти Максенція. Поруч з аркою можна зустріти торгашів, які пропонують різні сувеніри, зарядні пристрої для телефонів, але з появою на горизонті поліції, вони швидко розчиняються в натовпі.

  Далі ми попрямувати до Римського форуму або, як його ще називають, форум Траяна. Це площа  в центрі Риму разом з прилеглими будівлями. У свій час форум служив центром суспільного життя, та з повсякденного спілкування людей, еволюціонувало тематичне спілкування, що носить всі ознаки того, що ми сьогодні називаємо форумом.

  Форум розташований у долині між трьома пагорбами – Палатин, Капітолій і Есквілін, в давні часи був пустинною болотистою місцевістю, яка була осушена за часів правління царя Тарквінія Стародавнього. Після осушення області почалося будівництво Форуму, одна частина якого призначалася для крамниць, інша – для публічних церемоній, релігійних свят, проведення виборів у канцелярію і магістрати, для ораторських трибун і винесення вироків засудженим. В епоху правління Августа Форум Романум в результаті поступової забудови досяг таких величезних розмірів, що перетворився на центр ділового, релігійного та суспільного життя міста.

  Форум представляв собою численні криті колонади розміром 200 на 120 метрів з екседрами (глибокими нішами з місцями для сидіння уздовж стін) з двох сторін. Головним входом на форум на південній стороні була тріумфальна арка увінчана колісницею, яка запряжена шестіркою коней. Базиліка Ульпія знаходиться на північному кінці колонади, вимощеної білим мармуром і прикрашеної великою кінною статуєю Траяна. Щодня сюди приїздять тисячі туристів з усіх куточків світу, щоб поринути в особливу атмосферу стародавнього міста.

  Неподалік Римського форуму знаходиться площа Венеції. На ній знаходиться монумент на честь першого короля об’єднаної Італії Віктора Еммануїла II (Monumento Nazionale a Vittorio Emanuele II). Проект був розроблений Джузеппе Сакконі в ампірному стилі давньоримської архітектури. Будівництво цієї споруди тривало 26 років! Частиною монумента є дванадцятиметрова бронзова статуя короля на коні. Під нею знаходиться могила Невідомого солдата, так званий “Вівтар Батьківщини”. У Вітторіано знаходяться два музеї: Рісорджіменто (Відродження) і прапорів військового флоту. Монумент характеризується надмірною еклектикою і нагромадженням різноманітних деталей, характерних для давньоримських споруд (колони, барельєфи, статуї та ін.) На думку багатьох, пам’ятник виділяється серед інших римських будівель, тому серед римлян поширені різні поблажливо-зневажливі найменування даного монументу: “Друкарська машинка”, “Весільний торт”, “Вставна щелепа” та інші.

Від площі пішки 20-25 хвилин до всесвітнього відомого фонтану Треві. Дізнався, що історія фонтана почалася в 1629 році. Фонтан на перехресті трьох доріг позначав термінальне (основне) місце одного з 11-ти акведуків Рима «Aqua Virgo». Римські інженери знайшли джерело чистої води за 22 кілометри від міста. У 1453, папа Миколай V закінчив вдосконалення акведука Acqua Vergine і побудував простий резервуар, спроектований архітектором-гуманістом Альберті Леоном-Баттіста. У 1629 Урбан VIII назвав фонтан банальним і попрохав скульптора Лоренцо Берніні створити нові ескізи, але коли папа помер, проект було закрито. Роботи над фонтаном розпочалася в 1732 році і закінчилася в 1762 під керівництвом архітектора Ніколо Сальві. Він прибудував до фасаду існуючого палацу декоративну стіну у вигляді римської тріумфальної арки з могутньою центральною круглою нішею для Океану, що панує над морськими потоками. Центральне місце у фонтані займає фігура Нептуна, що стоїть на колісниці у вигляді раковини, запряженої парою морських коней, яких ведуть двоє тритонів. На сьогоднішній день фонтан Треві являється найбільшим фонтаном у Римі. Його висота 26 метрів, а ширина 20 метрів. Навряд чи знайдеться хоч один турист, який не знає повір’їв, пов’язаних з однією з головних визначних пам’яток Риму. У фонтан Треві прийнято кидати монети, ось тільки робити це треба правильно і заздалегідь вирішити, яке бажання повинен буде виконати цей символічний талісман. Однак після реставрації фонтану міська влада заборонила туристам смітити грошима, але на суворій забороні не наполягала, і незабаром ритуал відродився: підраховано, що в день туристи залишають тут більше 1500 євро. А під час щотижневого чищення басейну з дна витягується сума, що складає в середньому 11 000 доларів. Зібрані кошти передаються в благодійні організації.

У наступному матеріалі поділюсь власним досвідом відвідування унікального міста в місті, з яким нерозривно пов’язана історія Римської імперії. Мова йтиме про державу-місто Ватикан – найменша у світі незалежна і самостійна держава.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*