Нові правила в’їзду в Шенген з 2021 року

З 2021 року українцям доведеться раз на три роки заповнювати онлайн-анкету ETIAS і платити 7 євро, щоб відвідати країни Шенгенської зони. Як працюватиме нова система і навіщо вона потрібна, – далі у матеріалі.

По-перше, що безвізовий режим залишиться в силі. Вам не потрібно буде йти в консульство або візовий центр, щоб подати документи, пише mc.today. Йдеться тільки про онлайн-реєстрацію на сайті або в мобільному додатку ETIAS – Європейської системи інформації і авторизації мандрівників (European Travel Information and Authorisation System).

З наступного року перед в’їздом до Шенгенської зони в ній мають відзначитися громадяни України, Грузії, Молдови, Ізраїлю, США, Канади та ще ряду держав. Повний список країн опублікували на офіційному сайті ETIAS.

Тим, у кого є Шенгенська віза, реєструватися в ETIAS не потрібно.

По-друге, на відміну від процедури отримання Шенгенської візи, яка в середньому триває близько 15 днів, реєстрація в ETIAS буде в більшості випадків займати всього десять хвилин. Вона буде поширюватися на необмежену кількість в’їздів і діяти протягом трьох років. Але якщо термін дії паспорта закінчується раніше, то процедуру доведеться пройти повторно.

При заповненні анкети потрібно буде вказати країну в’їзду – саме через неї потрібно буде в’їхати в перший раз. Після цього можна буде подорожувати по всіх державах Шенгенської зони.

В цілому порядки і терміни перебування будуть регулюватися колишнім правилом безвізового режиму, відомим як «90 на 180»: не більше 90 днів на 180-денний період.

Щоб зареєструватися в ETIAS потрібно буде подати заявку не пізніше ніж за 96 годин до поїздки.
В анкеті потрібно буде вказати особисту інформацію:

  • повне ім’я заявника;
  • дату і місце народження;
  • поточну адресу;
  • дані біометричного паспорта.

Також доведеться відповісти на додаткові питання: чи вживаєте ви наркотики, чи відвідували зони військових конфліктів, чи маєте судимості.

Для дітей і людей старше 70 років реєстрація буде безкоштовною, а для всіх інших обійдеться в 7€. Оплатити її можна буде онлайн за допомогою дебетової або кредитної карти. Платежі будуть оброблятися банком-посередником без передачі даних в ETIAS.

Відразу після надходження платежу буде запускатися автоматична перевірка. Якщо в документах не знайдеться нічого підозрілого, то дозвіл на в’їзд прийде вже через кілька хвилин. У пояснювальній інструкції Єврокомісії йдеться, що у 95% заявників не повинно виникнути з цим ніяких проблем.

У разі необхідності додаткову перевірку проведуть співробітники Європейського агентства з безпеки зовнішніх кордонів (Frontex). Це може зайняти до 96 годин. При цьому у заявника можуть запросити додаткову інформацію та продовжити процедуру до чотирьох тижнів.

В особливих випадках анкети будуть розглядати в національних підрозділах ETIAS. Очікується, що це торкнеться всього 1-2% заявників. Дозвіл або відмова із зазначенням причини прийде на електронну пошту. Відмова можна буде оскаржити і подати заявку ще раз.

Відзначимо, що успішна авторизація через ETIAS ще не гарантує перетин кордону. Фінальне рішення, як і в інших випадках, приймає прикордонна служба. Але якщо дозволу ETIAS не буде, мандрівникові точно відмовлять у в’їзді.

Навіщо потрібен ETIAS?

Як стверджують в Єврокомісії, основна мета – боротьба з тероризмом. Введення ETIAS обговорювали давно, а після терактів у Франції та Бельгії в 2015-2016 роках процес вирішили пришвидшити. У США подібну систему контролю (ESTA) ввели після терактів 11 вересня. Аналогічні правила також діють у Великобританії, Канаді та Китаї.

«Захист наших кордонів і захист наших громадян є нашим першочерговим завданням. ETIAS допоможе заповнити інформаційну прогалину, зіставляючи дані від заявників з безвізових країн з усіма нашими системами», – говорить виконавчий заступник голови Європейської комісії Франс Тіммерманс.

Перевірка буде проходити по декількох базах: інформаційній системі Шенгену (SIS), візової інформаційної системи (VIS), даними Європейського поліцейського управління (EPO) і Європейського реєстру відбитків пальців біженців і нелегальних мігрантів (Eurodac).

Пізніше в цей список планують додати ще кілька джерел, наприклад, базу Інтерполу про втрачені і вкрадені документи. Очікується, що система ETIAS буде обробляти близько 30 млн заявок на рік.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*